Fresh Food Market Cream Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 7.07g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 182mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 182mg |
| Sugars | 18.18g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 6.85)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 6.85)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 6.85)
- Eclair Chocolat Surgele (Similarity score: 6.85)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 6.85)
- Leclerc Éclairs Chocolat Décongelés (Similarity score: 6.85)
- Kroger Deluxe Southern Crunch Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 11.22)
- Sans Marque Eclair Chocolat (Similarity score: 12.04)
- Pecan Turtle Trail Ice Cream (Similarity score: 14.13)
- Roasted Butter Pecan Rich Nutty Flavored With Oven Roasted Pecans Premium Ice Cream, Roasted Butter Pecan (Similarity score: 17.99)
- Premium Ice Cream, Instant Mood Fix Caramel Brownie Trail Mix (Similarity score: 20.41)
- Traditional Pie (Similarity score: 21.40)
- Denali, Premium Dark Chocolate Ice Cream Filled With Choco Coated Cashews And Luscious Denali Caramel, Bear Claw (Similarity score: 21.84)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 21.96)
- Denali, Dark Chocolate Premium Ice Cream Filled With Choco Coated Cashews And Luscious Denali Caramel, Bear Claw (Similarity score: 22.21)
Ingredients List
- Milk
- Water
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Salt
- Dextrose
- Partially Hydrogenated Palm Kernel Oil
- High Fructose Corn Syrup
- Partially Hydrogenated Coconut Oil
- Sodium Caseinate
- Carbohydrate Gum
- E415
- Sugar
- E410
- E412
- E435
- E475
- Soya Lecithin
- Natural And Artificial Flavouring
- Sodium Citrate
- E339ii
- E160ai
- Half And Half
- Fortified Wheat Flour
- Vegetable Shortening
- Coconut
- Egg Yolk
- Starch
- Modified
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)