Fresh spinach dip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 5.36g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 21.44% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.4% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 8 |
| Sodium | 196mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 196mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fairway Pesto Alla Genovese (Similarity score: 16.75)
- Rund & Suna (Similarity score: 17.78)
- Eclair Vanille (Similarity score: 18.31)
- Terrine De Thon Aux Oignons (Similarity score: 19.08)
- Alipende Pan Blanco Sin Bordes (Similarity score: 22.24)
- Tesco French Fries (Similarity score: 23.40)
- La Belle Iloise Sardines Sans Arêtes À L'huile D'olive Et À La Tomate (Similarity score: 23.63)
- La Belle Iloise Sardines Sans Arêtes À L'huile D'olive Et À La Tomate (Similarity score: 23.63)
- De Angelis Piu Voglia Tortelloni Alla Ricotta E Spinaci (Similarity score: 24.12)
- Sainsburys, By Sainsbury's, Sainsbury's, Sokolow Polish Ham (Similarity score: 24.54)
- La Compagnie Bretonne Du Poisson Filets De Maquereau Marinés Au Muscadet (Similarity score: 25.05)
- Oatmeal Littles — Blueberry (Similarity score: 25.35)
- Filets De Maquereaux Au Vin Blanc (Similarity score: 25.52)
- Compagnie Bretonne Du Poisson Filets De Maquereaux Marinés Au Muscadet (Similarity score: 25.52)
- Cashew Harissa Dip (Similarity score: 25.80)
Ingredients List
- Sour Cream
- Tomato
- Carrot
- Turmeric
- Garlic
- Spice
- Mayonnaise
- Spinach
- Onion
- Water Chestnut
- Natural Flavouring
- Salt
- Dill Weed
- Parsley
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)