Fresubin Fresubin energy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.2g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Popcorn (Similarity score: 3.92)
- Underwood Diablitos (Similarity score: 3.96)
- Farine De Châtaigne (Similarity score: 5.65)
- Brioche Au Saucisson Cuit (Similarity score: 6.82)
- Italpasta Spaghetty (Similarity score: 7.29)
- Egg Matzo Crackers (Similarity score: 8.14)
- Bgreen Organic Brown Rice Angel Hair Pasta (Similarity score: 9.92)
- Ener G Ener G, Pure Rice Flour (Similarity score: 11.26)
- Nature's Hilights Pizza (Similarity score: 13.83)
- Orieta Peach Marmalade, Peach (Similarity score: 14.86)
- Wegmans Organic Steel Cut Oats (Similarity score: 16.00)
- Mozzarella (Similarity score: 16.32)
- Giorgio Dried Woodear Mushrooms (Similarity score: 16.67)
- Natco Foods Ltd Natco, Ground Turmeric (Similarity score: 16.67)
- Morel Dried Mushrooms (Similarity score: 16.67)