Friendly Ice Cream Corp. Light ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 5.97g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.97g |
| Saturated Fat | 3.73g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 35.693779904306226% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.7% |
| Saturated Fat Value | 3.7g |
| Score | 5 |
| Sodium | 119mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 119mg |
| Sugars | 17.91g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 18.87)
- Biobleud 6 Petites Crêpes De Froment (Similarity score: 19.93)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Butter Pecan Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 20.35)
- Fischer & Wieser Mustard Sauce (Similarity score: 21.42)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Brownie Chunks And Peanut Butter Fudge Swirl Reduced Fat Ice Cream, Peanut Butter Brownie (Similarity score: 21.70)
- Crêperie Artisanale De L'astarac 6 Petites Crêpes Sucrées Biologiques (Similarity score: 23.28)
- Food Town Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 25.75)
- Tcby Frozen Yogurt (Similarity score: 27.42)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Food Lion, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 27.45)
- Culinary Circle Gelato (Similarity score: 27.79)
- Black Walnut Ice Cream (Similarity score: 28.56)
- Capraccino Almond Fudge (Similarity score: 29.34)
- Gelato (Similarity score: 29.70)
- Meijer Inc Frozen Yogurt (Similarity score: 31.13)
- Real Ice Cream (Similarity score: 31.18)
Ingredients List
- Milk
- Tapioca Starch
- Salt
- E412
- E460i
- E471
- E415
- E466
- E410
- E407
- Retinyl Palmitate
- Skimmed Milk
- Corn Syrup
- Peanut
- Sugar
- Cream
- Cocoa
- Whey Protein
- Corn Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)