Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Butter pecan premium ice cream, butter pecan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.75g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.75g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 45.45454545454545% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.5% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 125mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 125mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Lion, Food Town Stores Inc Food Lion, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 14.58)
- Food Town Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 14.74)
- Tcby Frozen Yogurt (Similarity score: 15.48)
- Ice Cream (Similarity score: 16.94)
- La Laitière,nestlé Glace Vanille Pécan Sauce Caramel Beurre Salé (Similarity score: 19.01)
- Capraccino Almond Fudge (Similarity score: 19.22)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 20.29)
- Friendly Ice Cream Corp Light Ice Cream (Similarity score: 20.35)
- Deluxe New York Cheese Cake (Similarity score: 20.47)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 20.61)
- Turkey Hill Cookies 'n Cream Ice Cream (Similarity score: 20.82)
- Breyers, Unilever Breyers, Blasts!, Frozen Dairy Dessert, Birthday Blast (Similarity score: 20.95)
- Pecan Praline Ice Cream (Similarity score: 21.34)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Brownie Chunks And Peanut Butter Fudge Swirl Reduced Fat Ice Cream, Peanut Butter Brownie (Similarity score: 21.82)
- Kemps, Kemps Llc Cookies & Cream Old Fashioned Ice Cream (Similarity score: 21.90)
Ingredients List
- Milk
- E410
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- E160b
- Skimmed Milk
- Cream
- Sugar
- Pecan Nut
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of Natural Flavors
- Ground Vanilla Beans
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)