Friendlys
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3333333333333g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 6.6666666666667g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 61.111111111112mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 61.1mg |
| Sugars | 24.444444444444g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Boysenberry Cheesecake Ice Cream, Boysenberry Cheesecake (Similarity score: 5.83)
- Sammontana Barattolino Sammontana Gelato Alla Crema (Similarity score: 5.96)
- Picard Crème Glacée, Façon Tiramisu, Morceaux De Biscuit (Similarity score: 6.29)
- Big Y Coconut Ice Cream, Coconut (Similarity score: 6.31)
- Black Raspberry Ice Cream, Black Raspberry (Similarity score: 6.31)
- Ice Cream (Similarity score: 6.92)
- Perry's Ice Cream Co Inc French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 7.57)
- Mucci Vanille Eiscreme (Similarity score: 7.69)
- Hacendado Helado Leche Merengada (Similarity score: 8.23)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 8.28)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 8.38)
- Gelato Custard & Cherries (Similarity score: 8.56)
- Giant Eagle Premium Ice Cream (Similarity score: 8.72)
- Peppermint Stick, Candies Ice Cream, Peppermint (Similarity score: 8.99)
- Delhaize (Similarity score: 9.11)
Ingredients List
- Milk
- Cream Graham Variegate
- Whey Protein Concentrate Natural Flavor
- E412
- E330
- E471
- E415
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)