Black raspberry ice cream, black raspberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 6.06g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 61mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 61mg |
| Sugars | 22.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Big Y Coconut Ice Cream, Coconut (Similarity score: 0.00)
- Boysenberry Cheesecake Ice Cream, Boysenberry Cheesecake (Similarity score: 2.14)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 4.49)
- Hacendado Helado Leche Merengada (Similarity score: 5.34)
- Mucci Vanille Eiscreme (Similarity score: 5.73)
- Friendly's Premium Ice Cream (Similarity score: 5.82)
- Vanilla Bean Simply Perfect Vanilla Ice Cream With Real Vanilla Beans, Vanilla Bean (Similarity score: 5.82)
- Iga Ice Cream (Similarity score: 5.85)
- A Triple Treat Of Vanilla, Chocolate & Strawberry Ice Creams, Neapolitan Vanilla Chocolate Strawberry (Similarity score: 6.29)
- Friendlys (Similarity score: 6.31)
- Peppermint Stick, Candies Ice Cream, Peppermint (Similarity score: 6.57)
- Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Roasted Strawberry Buttermilk (Similarity score: 7.01)
- Picard Crème Glacée, Façon Tiramisu, Morceaux De Biscuit (Similarity score: 7.22)
- Ice Cream (Similarity score: 7.24)
- Honey Roasted Pecan Gelato (Similarity score: 7.74)
Ingredients List
- Milk
- Beetroot Juice
- Natural Flavouring
- Modified Corn Starch
- E330
- E412
- E471
- E415
- E407
- E133
- Cream
- Sugar
- Skimmed Milk
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Black Raspberry Puree
- Whey Protein
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)