Friendly's Friendly's, jim dandy, sundae ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.15g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.15g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.16878402903811% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.2% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 63mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 63mg |
| Sugars | 25.2g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Marvelous Maple (Similarity score: 8.21)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 8.84)
- Turkey Hill Ice Cream (Similarity score: 8.86)
- Wegmans Organic Premium Ice Cream (Similarity score: 9.26)
- Turkey Hill Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 9.86)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 10.28)
- Häagen Dazs Cherry Blossom (Similarity score: 10.51)
- Häagen Dazs Flowers Collection (Similarity score: 10.51)
- Gelato (Similarity score: 10.89)
- Chocolate Cherish Passion Premium Classic Ice Cream (Similarity score: 11.03)
- Batch Batch, Ice Cream, Ginger (Similarity score: 11.25)
- Ginger Matcha Ice Cream (Similarity score: 11.26)
- Häagen Dazs Strawberries & Cream (Similarity score: 11.40)
- Häagen Dazs Glace Häagen Dazs Summer Berries & Cream (Similarity score: 11.40)
- Häagen Dazs Strawberries & Cream (Similarity score: 11.40)
Ingredients List
- Milk
- Whey Protein
- Whey Buttermilk
- Vegetable Oil Shortening With Soy Lecithin
- Cocoa
- Modified Corn Starch
- Corn Starch
- Palm Kernel Oil
- Palm Oil
- Dextrose
- Natural Flavouring
- Skimmed Milk
- E415
- Rice Flour
- Sodium Caseinate
- Beetroot Juice
- E412
- E330
- Modified Starch
- E471
- E171
- Salt
- Sugar
- Modified Cellulose
- E435
- Sodium Citrate
- Soy Protein
- Artificial Flavouring
- E475
- E440a
- E338
- E407
- Colour
- Cream
- E1400
- Flaked Corn
- E903
- Confectioner's Glaze
- E414
- Gum Tragacanth
- E466
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Walnut
- Banana
- Strawberry Puree
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)