Ice cream marvelous maple
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.22g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.22g |
| Saturated Fat | 7.41g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.53164556962025% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 63mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 63mg |
| Sugars | 24.44g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bridgeman's Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 7.10)
- Love Potion #31 White Chocolate And Raspberry Flavored Ice Creams With A Raspberry Swirl, Chocolate Flavored Chips, And Raspberry Filled Chocolate Flavored Hearts (Similarity score: 7.48)
- Turkey Hill Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 7.52)
- Turkey Hill Ice Cream (Similarity score: 8.09)
- Häagen Dazs Glace Häagen Dazs Summer Berries & Cream (Similarity score: 8.19)
- Häagen Dazs Strawberries & Cream (Similarity score: 8.19)
- Häagen Dazs Strawberries & Cream (Similarity score: 8.19)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 8.19)
- Cinnamon Brown Sugar Ultra Premium Ice Cream, Cinnamon Brown Sugar (Similarity score: 8.21)
- Friendly's Friendly's, Jim Dandy, Sundae Ice Cream (Similarity score: 8.21)
- Häagen Dazs Cherry Blossom (Similarity score: 8.24)
- Häagen Dazs Flowers Collection (Similarity score: 8.24)
- Thiriet Creme Glacee Chocolat Blanc (Similarity score: 8.49)
- Ginger Matcha Ice Cream (Similarity score: 8.74)
- Chocolate Chip Ice Cream With Rich Chocolaty Chips, Chocolate Chip (Similarity score: 9.07)
Ingredients List
- Cream
- Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
- E412
- E410
- E516
- E407
- Skimmed Milk
- Blueberry Ripple
- Sugar
- Belgian Waffle Pieces
- Maple Flavor
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)