Friendly's Friendly's, premium ice cream, peanut butter cup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.48g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.48g |
| Saturated Fat | 8.22g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 116mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 116mg |
| Sugars | 19.18g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 10.74)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 10.74)
- Hazelnut Biscotti Ice Cream (Similarity score: 11.16)
- Perry's Ice Cream Co Inc Escapes Ice Cream (Similarity score: 12.94)
- Bassetts Bassetts, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 16.28)
- Perle De Coco A La Cacahuete Et Sesame (Similarity score: 17.89)
- Chocolate Moose Tracks Premium Ice Cream, Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 19.12)
- King Size Cone (Similarity score: 19.26)
- Biscoff Chocolate Brownies Ice Cream (Similarity score: 19.98)
- Marie Tarte Poire Amande (Similarity score: 20.40)
- Strudel (Similarity score: 20.69)
- Häagen Dazs Caramel Biscuit & Cream Spéculoos (Similarity score: 21.09)
- Pot De Creme (Similarity score: 21.51)
- Häagen Dazs Speculoos Caramel Biscuits & Cream (Similarity score: 22.20)
- Ice Cream (Similarity score: 22.47)
Ingredients List
- Milk
- High Fructose Corn Syrup
- Vegetable Oil Shortening With Soy Lecithin
- Corn Oil
- Cocoa
- Salt
- Natural Flavouring
- E412
- E471
- E415
- E338
- Cream
- E407
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Sugar
- Peanut Butter Cups
- Peanut
- Whey Protein
- Whey Buttermilk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)