Bassetts Bassetts, ice cream, butter pecan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 10.39g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 53.336755646817245% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.3% |
| Saturated Fat Value | 10.4g |
| Score | 17 |
| Sodium | 110mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 110mg |
| Sugars | 16.88g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.88)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 15.38)
- Hazelnut Biscotti Ice Cream (Similarity score: 15.53)
- Perle De Coco A La Cacahuete Et Sesame (Similarity score: 16.10)
- Friendly's Friendly's, Premium Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 16.28)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 16.97)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 16.97)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 17.42)
- King Size Cone (Similarity score: 17.90)
- Häagen Dazs Caramel Biscuit & Cream Spéculoos (Similarity score: 18.06)
- Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 18.45)
- Häagen Dazs Speculoos Caramel Biscuits & Cream (Similarity score: 18.86)
- Three Twins Organic Inc Organic Ice Cream Wafer Sandwiches (Similarity score: 19.35)
- Three Twins Ice Cream Madagascar Vanilla Ice Cream Sandwiched Between Chocolate Wafers, Madagascar Vanilla (Similarity score: 19.35)
- Rians Les Choux Façon Profiteroles (Similarity score: 19.44)
Ingredients List
- Cream
- Soya Lecithin
- Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Buttered Pecans
- Skimmed Milk
- E412
- E415
- Carrageenen
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)