Friendly's Sundae Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.25g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.25g |
| Saturated Fat | 8.13g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 71.44112478031634% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 73mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 73mg |
| Sugars | 26.02g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italian Style Frozen Dessert Gelato (Similarity score: 8.29)
- Chocolate Chip Premium Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 11.04)
- Red Raspberry & Fudge Ice Cream With Chocolate Swirl & Chocolate Flakes (Similarity score: 12.65)
- G7 Tiramisu With Sponge Cake Drops (Similarity score: 12.71)
- Picard,la Fabrique Des Glaces Glace Chocolat Façon Chantilly (Similarity score: 13.08)
- Grandessa Cookie Double (Similarity score: 13.64)
- Ben % Jerry's Pint Slices Ice Cream Bars, Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 14.05)
- Salted Caramel Brownie Extra Indulgent Ice Cream (Similarity score: 14.29)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 14.33)
- Migros Forêt Noire (Similarity score: 14.40)
- Giant Eagle Premium Ice Cream (Similarity score: 14.62)
- Boni Tiramisu (Similarity score: 16.48)
- La Ibense Helado Café Arabico (Similarity score: 16.63)
- Bonbon (Similarity score: 16.73)
- Maine Blueberry Belgian Waffle Cone Ice Cream (Similarity score: 17.08)
Ingredients List
- Milk
- Soybean With Soya Lecithin
- Cocoa
- Whey Protein
- Whey
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Cocoa Butter
- Cocoa Paste
- E338
- Dextrose
- Natural Flavouring
- Skimmed Milk
- E412
- Salt
- E471
- E415
- E407
- E410
- Vegetable Extract
- E330
- Soya Lecithin
- Sodium Caseinate
- Sugar
- Soy Protein Isolate
- E435
- Carbohydrate Gum
- Polyglycerol Esters Of Fatty Acids Artificial Flavor
- Sodium Citrate
- Vanilla Extract
- Corn Starch
- Cream
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Cherry
- Hydrogenated Vegetable Oil
- Palm Kernel Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)