Frisona duroc Carne picada
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908.0kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.0g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 36.25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.3% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 5 |
| Sodium | 292.0mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 292.0mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Terrine Campagnarde Au Lard Fumé Au Bois De Hêtre (Similarity score: 2.45)
- La Terrine De Campagne (Similarity score: 2.45)
- Terrine Campagnarde Au Lard Fumé Au Bois De Hêrtre (Similarity score: 2.45)
- La Terrine Campagnarde Lard Fumé Au Bois De Hêtre (Similarity score: 2.45)
- Paté De Porc (Similarity score: 2.45)
- Michel Monteil La Terrine Campagnarde (Similarity score: 11.58)
- Campanelle,gilbert Lemelle 4 Andouillettes Pur Porc (Similarity score: 15.71)
- Lucia's Pizza Co Vegetarian Select Gourmet Flatbread Pizza (Similarity score: 16.59)
- Buitoni Fraich'up Pizza Surgelée Poulet Sauce Bbq (Similarity score: 16.92)
- Tous Les Jours Filets De Maquereaux Marinés Au Vin Blanc Et Aux Aromâtes (Similarity score: 17.81)
- Cordon Bleu De Porc (Similarity score: 19.02)
- Butter Herb Hand Seasoned Atlantic Salmon Fillets (Similarity score: 19.05)
- Egg & Sausage Burrito (Similarity score: 19.26)
- Voltan Ravioli 'nduja, Mascarpone E Cipolla Rossa (Similarity score: 19.98)
- Palacio De Oriente Sardinillas (Similarity score: 20.73)