Tous les jours Filets de maquereaux marinés au vin blanc et aux aromâtes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 914kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 914kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.4 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 30% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 284mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 284mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Atlantic Salmon With Bbq Rub On A Cedar Plank (Similarity score: 12.77)
- Cuisses De Poulet Roties (Similarity score: 15.55)
- Sardine In Organic Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 16.17)
- Founty Sardines Oil W Chili (Similarity score: 16.61)
- Sardine In Tomate Sauce (Similarity score: 16.61)
- Sardine Oil Olives (Similarity score: 16.61)
- Frisona Duroc Carne Picada (Similarity score: 17.81)
- Alteza Sardinas En Aceite De Girasol (Similarity score: 18.14)
- Casino Filets De Maquereaux À L'escabèche (Similarity score: 18.26)
- La Terrine Campagnarde Lard Fumé Au Bois De Hêtre (Similarity score: 19.13)
- La Terrine De Campagne (Similarity score: 19.13)
- Paté De Porc (Similarity score: 19.13)
- Terrine Campagnarde Au Lard Fumé Au Bois De Hêrtre (Similarity score: 19.13)
- Terrine Campagnarde Au Lard Fumé Au Bois De Hêtre (Similarity score: 19.13)
- Netto Sardine À L'huile D'olive (Similarity score: 20.25)
Ingredients List
- Mackerel Fillet
- Water
- Alcohol Vinegar
- White Wine Vinegar
- Spice
- White Wine
- Salt
- Herbs And Spices
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)