Froneri Buche chocolat/vanille batman
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 824kj (197 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 824kj (197 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 7.4g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 83.14606741573034% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 83.1% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelatelli Eis Mit Erdbeere (Similarity score: 8.52)
- Langnese Vanille Schoko Erdbeer Eis (Similarity score: 10.26)
- Carte Dor Affogato Al Pistacchio (Similarity score: 13.53)
- Pilpa Glace Caramel (Similarity score: 14.83)
- Cremissimo Stracciatella (Similarity score: 15.25)
- Dino Helado Coco (Similarity score: 15.25)
- Saporit Crème Glacée Au Goût De Tiramisu (Similarity score: 15.48)
- Premiata Cremeria Artigianale Gelato Artigianale Fiordilatte (Similarity score: 15.79)
- Netto Cône Pistache Chocolat (Similarity score: 16.70)
- Gelato (Similarity score: 17.97)
- Siviero Maria, G7 Gelato Panna Con Frutti Di Bosco (Similarity score: 18.44)
- Valsoia Gelato Gran Specialità Tartufo (Similarity score: 18.45)
- Carte D'or Affogato Al Pistacchio (Similarity score: 18.83)
- Auchan Glace Saveur Crème Brûlée Aux Éclats De Caramel (Similarity score: 19.05)
- Rocambolesc Violet And Coconut (Similarity score: 19.34)
Ingredients List
- E471
- Vanilla
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)