Frozen dairy dessert bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.1g |
| Saturated Fat | 3.85g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 38.92821031344793% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.9% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 8 |
| Sodium | 55mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 55mg |
| Sugars | 21.98g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Peppermint Gelato Brownie Pieces Cookie Swirl, Mint Brookie, Brownie Cookie (Similarity score: 10.68)
- Pergale Milk Chocolate With Whole Hazelnuts (Similarity score: 11.53)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 13.38)
- Carrefour Tiramisu (Similarity score: 13.56)
- Creme D'or, Crème D'or Migros, Crème D'or Migros, Crème D'or Migros, Crème D'or Migros Walnut & Maple (Similarity score: 13.90)
- Hacendado Tiramisu (Similarity score: 14.35)
- Tiramisu (Similarity score: 14.89)
- Red Button Premium Ice Cream (Similarity score: 15.66)
- Bonta Divina Profiteroles Tiramisu (Similarity score: 16.40)
- Tiramisu (Similarity score: 16.40)
- Bontà Divina Tiramisu 500 G (Similarity score: 16.49)
- U,u Saveurs Tiramisu Saveur Limoncello (Similarity score: 16.50)
- Shurfine Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 17.36)
- Mayfield Classic Ice Cream (Similarity score: 17.78)
- Carrefour Tiramisù Con Crema Al Mascarpone (Similarity score: 18.79)
Ingredients List
- Dairy Product Solids
- E330
- Propylene Glycol Monostearate
- E412
- Natural Flavouring
- Vegetable Juice Color
- Cellulose Gel
- Monoglycerides
- E410
- E440a
- E415
- Water
- E466
- E1404
- Beta Carotene Color
- Salt
- Cake Crunch
- Sugar
- Skimmed Milk
- Corn Syrup Cream
- Soya Oil
- Strawberry Puree
- Palm Oil Tapioca Maltodextrin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)