Frozen dessert, chocolate salted fudge truffle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 2.7 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.8g |
| Saturated Fat | 4.05g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 40.8678102926337% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40.9% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 122mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 122mg |
| Sugars | 25.23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Salted Fudge Truffle Frozen Dessert (Similarity score: 0.00)
- Great Value Ice Cream (Similarity score: 13.90)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 14.12)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 15.18)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 15.20)
- Homestyle Ice Cream (Similarity score: 16.81)
- Prestige Ice Cream, Homestyle Butter Pecan (Similarity score: 16.81)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 16.97)
- Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 17.34)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 17.96)
- Peanut Butter Monster Cookie Mash Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 18.03)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Butter Pecan Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 18.19)
- Tillamook Tillamook, Farmstyle Gelato, California Pistachio (Similarity score: 18.74)
- Chocolate Ice Cream With Marshmallows & Roasted Almonds Ice Cream (Similarity score: 19.04)
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Key Lime Pie (Similarity score: 19.37)
Ingredients List
- Chocolate Frozen Dessert
- Salted Fudge Swirl
- Corn Starch
- Sunflower Oil
- Cocoa
- Salt
- Sunflower Lecithin
- Fudge Truffles
- Soya Oil
- Coconut Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- Sugar
- Cocoa
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- Corn Syrup
- Belgian Chocolate
- Cocoa Processed With Alkali
- Soya Lecithin
- E440a
- Vanilla Extract
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)