Gilbert Confiture myrtille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 856kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 856kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.4g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 47g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Grande Epicerie De Paris Préparation De Fruits Cerise Montmorency De France (Similarity score: 2.92)
- Confettura Di Fichi Neri (Similarity score: 3.17)
- El Corte Inglés Mermelada De Cereza (Similarity score: 4.01)
- Confettura Extra Di Albicocche F Lli Chiaverini & C (Similarity score: 4.02)
- Confiture Myrtille Sauvage (Similarity score: 4.06)
- D'arbo Inc All Natural Fruit Spread (Similarity score: 7.64)
- Santa Rosa Confettura Extra Di Fichi (Similarity score: 7.89)
- Confiture De Cerise Noire (Similarity score: 7.89)
- Auchan Mermelada De Frambuesa Extra (Similarity score: 8.25)
- Santa Rosa Confettura Extra Di Fragole (Similarity score: 8.37)
- Santa Rosa Santa Rosa (Similarity score: 8.72)
- Confiture Extra De Pêches De Vigne (Similarity score: 8.95)
- Daniel Boudet Confiture Extra De Rhubarbe (Similarity score: 9.08)
- Epicerie Epicerie Sucrée Confitures Bio (Similarity score: 9.17)
- Sapori Montani Marmellata Di Limoni Con Scorze Affettate (Similarity score: 9.45)