Gildo Rachelli Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.1g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 59.285714285714285% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.3% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Tiramisu (Similarity score: 0.00)
- Simplement Bon Et Bio Tiramisu (Similarity score: 4.13)
- U Bio, U Tiramisu (Similarity score: 4.24)
- Play That Chunky Music White Cow Chocolate & Vanilla Ice Creams With Chocolate Chip Cookie Dough And Brownie Chunks (Similarity score: 7.01)
- Via Bio Tiramisu (Similarity score: 7.21)
- Movenpick Cookie Dough (Similarity score: 7.25)
- Delhaize Bio,delhaize Tiramisu (Similarity score: 7.35)
- La Vie Claire Le Tiramisu Italien (Similarity score: 7.58)
- Urban Burnt Caramel Ice Cream With Almonds, Fudge Flakes & Bourbon Caramel Swirls, Urban Bourbon (Similarity score: 10.72)
- Gelatelli Confiture De Lait (Similarity score: 11.12)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Secret Sensation Chocolate Fondant Pint (Similarity score: 11.79)
- Double Cookie Dough Super Premium Ice Cream With Vanilla Brown Sugar, Chocolate Cookie Dough Pieces And Chocolate Flavored Chips, Double Cookie Dough (Similarity score: 12.05)
- Oberweis Dairy Inc Oberweis, Super Premium Ice Cream, Egg Nog (Similarity score: 12.39)
- Coppenrath & Wiese (Similarity score: 12.52)
- Ben & Jerry's (Similarity score: 12.66)
Ingredients List
- Alcohol
- Thickener
- Cocoa Powder
- Pasteurized Creme Fraiche
- Mascarpone
- Unrefined Cane Sugar
- Egg
- Skimmed Milk Powder
- Tapioca Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)