Movenpick cookie dough
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159.0kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 57.718120805369125% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.7% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 72.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72.0mg |
| Sugars | 24.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Haagen Dazs Secret Sensation Chocolate Fondant Pint (Similarity score: 6.58)
- Simplement Bon Et Bio Tiramisu (Similarity score: 7.00)
- Carrefour Tiramisu (Similarity score: 7.25)
- Gildo Rachelli Tiramisu (Similarity score: 7.25)
- Gelatelli Confiture De Lait (Similarity score: 7.75)
- U Bio, U Tiramisu (Similarity score: 8.40)
- Double Cookie Dough Super Premium Ice Cream With Vanilla Brown Sugar, Chocolate Cookie Dough Pieces And Chocolate Flavored Chips, Double Cookie Dough (Similarity score: 10.43)
- La Vie Claire Le Tiramisu Italien (Similarity score: 11.64)
- Via Bio Tiramisu (Similarity score: 11.73)
- Play That Chunky Music White Cow Chocolate & Vanilla Ice Creams With Chocolate Chip Cookie Dough And Brownie Chunks (Similarity score: 11.79)
- Gü Fraise Framboise (Similarity score: 11.89)
- Ben & Jerry's (Similarity score: 12.11)
- Delhaize Bio,delhaize Tiramisu (Similarity score: 12.53)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 12.54)
- Mint Moose Tracks Premium Ice Cream, Mint Moose Tracks (Similarity score: 12.91)