Ginger Evans New York Style Cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1259kj (301 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1259kj (301 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.42g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.42g |
| Saturated Fat | 7.08g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 47.07446808510639% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.1% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 18 |
| Sodium | 239mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 239mg |
| Sugars | 27.43g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Racine Danish Kringles Strawberry Pastry (Similarity score: 10.78)
- Racine Danish Kringles Kringle (Similarity score: 12.09)
- Racine Danish Kringles Racine Danish Kringles, Kringle, Raspberry (Similarity score: 16.38)
- La Lechera,vips Pay Helado De Limón (Similarity score: 16.65)
- Peaches & Cream Strudel Straws (Similarity score: 16.70)
- Rewe Feine Welt Pasteis De Nata (Similarity score: 18.55)
- Original Fruit Trio Danish With A Rich Fruit Filling (Similarity score: 18.62)
- Danish (Similarity score: 19.15)
- Les P’tits Amoureux Tourteau Fromagé Pasteurisé L'original Chèvre (Similarity score: 19.86)
- Upside Down Cakes (Similarity score: 20.08)
- Upside Down Cakes (Similarity score: 20.38)
- Cake Donut Holes Chocolate Rainbow Sprinkled (Similarity score: 20.88)
- N! Nature Gateau Aux Pommes (Similarity score: 21.49)
- Krill Gateau Basque (Similarity score: 23.24)
- Biscoteria Käsekuchen (Similarity score: 23.34)
Ingredients List
- Pasteurized Cultured Milk And Cream
- Molasses
- E339
- Natural And Artificial Flavouring
- Modified Tapioca Starch
- E412
- E407
- Dextrose
- E500ii
- Honey
- E410
- Sugar
- Barley Malt Flour
- E415
- Vegetable Mono And Diglycerides
- Soya Lecithin
- E401
- E422
- E202
- E211
- Maltodextrins
- E330
- Wheat Flour
- E385
- E160ai
- Retinyl Palmitate
- E375
- Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Enzyme
- Egg
- Liquid And Partially Hydrogenated And Hydrogenated Soybean Oil And Cottonseed Oil
- Graham Flour
- Modified Corn Starch
- Skimmed Milk
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)