Original fruit trio danish with a rich fruit filling
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1264kj (303 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1264kj (303 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.66g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.66g |
| Saturated Fat | 5.66g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 245mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 245mg |
| Sugars | 18.87g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.87g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les P’tits Amoureux Tourteau Fromagé Pasteurisé L'original Chèvre (Similarity score: 11.92)
- Rewe Feine Welt Pasteis De Nata (Similarity score: 14.63)
- Peaches & Cream Strudel Straws (Similarity score: 17.73)
- Ginger Evans New York Style Cheesecake (Similarity score: 18.62)
- Racine Danish Kringles Kringle (Similarity score: 19.44)
- Krill Gateau Basque (Similarity score: 19.56)
- Cake Donut Holes Chocolate Rainbow Sprinkled (Similarity score: 20.59)
- Danish (Similarity score: 20.66)
- Racine Danish Kringles Strawberry Pastry (Similarity score: 22.51)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 22.52)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 22.87)
- Pepperidge Farm Pastry Peach (Similarity score: 23.69)
- Asda Sliced Brioche Burger Buns (Similarity score: 24.05)
- Bread (Similarity score: 24.08)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 24.58)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- E440a
- Modified Palm And Palm Kernel Oil
- Whey Powder
- Margarine
- Glucose
- Yeast
- Salt
- Modified Corn Starch
- Corn Syrup
- Potato Starch
- Water
- Butter
- Whole Milk Powder
- Yogurt
- Spice
- E282
- E202
- E211
- Barley Malt Syrup
- Soya Lecithin
- Invert Sugar
- Sugar
- Natural And Artificial Flavouring
- Crystalline Fructose
- E330
- Colour
- E420
- E401
- E471
- Caramel Syrup
- E406
- E481
- Shortening
- Sodium Citrate
- E410
- E418
- E407
- E415
- Enzyme
- E300
- E491
- E435
- Dried Apple
- Cherry
- Blueberry
- Egg
- Honey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)