Ginger spice drops
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 59mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 59mg |
| Sugars | 47.06g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 47.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monster, Fenton Enterprises Inc Monster Mercantile, Mad Scientist Mix Candy (Similarity score: 9.81)
- Garvey Nut & Candy Garvey Nut & Candy, California Fruit Basket Featuring Twin Cherries (Similarity score: 9.93)
- Fruity Gummi Worms (Similarity score: 9.93)
- Premium Gummi Worms Candy (Similarity score: 9.93)
- Gummy Worms (Similarity score: 10.04)
- Kenover Marketing Corp Fruit Bites (Similarity score: 16.60)
- Fazer Pihlaja (Similarity score: 22.31)
- Rewe Crema Mit "aceto Balsamico Di Modena Igp" (Similarity score: 22.80)
- Baule Volante Glassa All'aceto Balsamico Di Modena I G P (Similarity score: 24.82)
- Weis Quality, Weis Markets Inc Weis Quality, Happy Valentine's Day Hugs & Kisses Candy (Similarity score: 25.51)
- Keeler & Dunkel Inc Granlund's, Handmade Gummi Bears Candies (Similarity score: 25.99)
- Essential Everyday, Supervalu Inc Gummi Worms Candy (Similarity score: 26.01)
- Gummi Worms Candy, Gummi Worms (Similarity score: 26.01)
- Trolli, Ferrara Candy Company Trolli, Gummies (Similarity score: 26.45)
- Mini Gummi Worms (Similarity score: 27.50)
Ingredients List
- Cane Sugar
- Tapioca Syrup
- Ginger Juice
- E440a
- E330
- Freeze Dried Ginger
- Sodium Citrate
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)