Giraudi Smiley Burgers de Veau
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.5833333333333334 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.6 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.5g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 30% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Empire Kosher, Roasting Chicken (Similarity score: 6.60)
- Le Gaulois Filets De Canard Facon Entrecote X2 S Skin (Similarity score: 7.51)
- Bonneterre Filets De Sardine Sans Aretes Huile D'olive (Similarity score: 15.12)
- Rillettes De Poissons Aux Piquillos (Similarity score: 15.36)
- Minerva Sardines (Similarity score: 19.08)
- Sardines À L'huile D'olive Piquante (Similarity score: 19.08)
- Picard Poularde Farcie (Similarity score: 20.44)
- Casino Filets De Maquereaux Grillés Aux Herbes (Similarity score: 20.53)
- Tenz Tenz Momos Mit Rindfleisch (Similarity score: 20.57)
- Picard Poularde Farcie Aux Morilles Et Au Vin Jaune (Similarity score: 20.77)
- Meat (Similarity score: 21.41)
- Carrefour Discount Filets De Maquereaux Sauce Moutarde (Similarity score: 21.93)
- Hempler Foods Group Llc Ground Pork (Similarity score: 22.07)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Pizza Spinach (Similarity score: 22.15)
- Rouille Du Pecheur (Similarity score: 22.75)
Ingredients List
- Veal Meat
- Tomato Pulp
- Flavouring
- Vegetable Fiber
- Salt
- Smoke Flavouring
- Antioxidant
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)