Glace a la pistache
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 4.2g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 23.595505617977526% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.6% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 26.3g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cascina Biraga Pistacchio (Similarity score: 23.50)
- Glace Pistache (Similarity score: 26.39)
- Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 28.05)
- Cold Brew Mocha With Fudge Brownies & Toasted Marshmallow Swirls Light Ice Cream, Mocha Fudge Brownie (Similarity score: 28.34)
- Nice (Similarity score: 28.41)
- Double Rainbow Double Rainbow, Soy Cream, Mint Chip (Similarity score: 31.52)
- Brossard Brossard Le Brookie Pocket Choco Pépites X4 (Similarity score: 31.52)
- Livania Yogur Casero Con Quinoa (Similarity score: 32.48)
- Livania Yogur Casero Con Lino Dorado (Similarity score: 32.48)
- Peanut Butter & Grape Jelly Stripes (Similarity score: 34.43)
- Coop,fiorfiore Gelato Pistacchio Di Sicilia (Similarity score: 34.76)
- Double Rainbow Double Rainbow, Soy Cream, Very Cherry Chip (Similarity score: 34.78)
- L'arte Delle SpecialitĂ (Similarity score: 34.91)
- Pop Stars Llc Pop Stars, Peanut Butter & Jelly Pop (Similarity score: 36.64)
- Moyer's Cherrycandy Apples With Peanuts (Similarity score: 37.07)