Glace Cafe Demeter 125ML
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 787kj (189 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 787kj (189 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 58.82352941176471% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.8% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 9 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pedone Crème Glacee Vanille De Madagascar (Similarity score: 5.09)
- Bayview Farms Ice Cream (Similarity score: 6.37)
- Ice Cream (Similarity score: 6.64)
- Bayview Farms Ice Cream (Similarity score: 6.64)
- Ice Cream (Similarity score: 6.64)
- Carrefour Petit Pot De Crème Au Caramel (Similarity score: 7.05)
- Gildo Rachelli Glace Vanille Demeter (Similarity score: 7.72)
- Premium Peach Classic Ice Cream (Similarity score: 10.65)
- Picard,picard Gourmand Creme Glacée Façon Crème Brûlée Sauce Caramel éclats De Caramel (Similarity score: 10.65)
- Ice Cream (Similarity score: 11.84)
- Super Store Industries Ice Cream (Similarity score: 11.84)
- Ice Cream (Similarity score: 11.84)
- Ice Cream Factory Glace Fraise Bac De 900ml (Similarity score: 12.72)
- Glace (Similarity score: 12.93)
- Al Gelato Chicago Handmade Gelato (Similarity score: 13.21)