Bayview Farms Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 787kj (189 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 787kj (189 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.12979890310786% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 39mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 39mg |
| Sugars | 17.19g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 4.25)
- Bayview Farms Ice Cream (Similarity score: 4.25)
- Ice Cream (Similarity score: 4.25)
- Glace Cafe Demeter 125ml (Similarity score: 6.37)
- Pedone Crème Glacee Vanille De Madagascar (Similarity score: 8.08)
- Carrefour Petit Pot De Crème Au Caramel (Similarity score: 10.16)
- Gildo Rachelli Glace Vanille Demeter (Similarity score: 10.79)
- Premium Peach Classic Ice Cream (Similarity score: 11.24)
- Super Store Industries Ice Cream (Similarity score: 12.08)
- Ice Cream (Similarity score: 12.08)
- Ice Cream (Similarity score: 12.08)
- Glace (Similarity score: 13.85)
- Alsa, Unilever Panna Cotta (Similarity score: 13.90)
- Winn Dixie Stores Inc Prestige, Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 14.58)
- Al Gelato Chicago Handmade Gelato (Similarity score: 14.59)
Ingredients List
- Milk
- Contains One And More Of The Following Gums
- E433
- Dextrose
- Artificial Vanilla Flavor
- E160b
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Chocolate Pieces
- Skimmed Milk
- Whey Powder
- Buttermilk Powder
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)