Glace vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238.0kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 10.2g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 49.03846153846153% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.0% |
| Saturated Fat Value | 10.2g |
| Score | 18 |
| Sodium | 100.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100.0mg |
| Sugars | 19.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oat Of This Buttery Brown Sugar Ice Cream With Fudge Flakes & Oatmeal Cinnamon Cookie Swirls, Oat Of This Swirled (Similarity score: 12.82)
- Julie's Organic Julie's Organic, Glutenfreeda, Sandwich Cookies Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 14.31)
- Van Leeuwen Sicilian Pistachio French Ice Cream (Similarity score: 15.91)
- Triple Threat Chocolate Bars, Triple Threat Chocolate (Similarity score: 16.67)
- Mucci Choco Cookie Crumble (Similarity score: 16.69)
- Love Some Frozen Dessert Ice Cream Cake, Chocolate Peanut Butter Cup (Similarity score: 16.72)
- Frozen Cream Dessert (Similarity score: 19.58)
- Lotus Speculoos Eis, Spekulatius (Similarity score: 19.83)
- Private Selection Denali Extreme Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 21.93)
- Lemon Cheesecake (Similarity score: 23.41)
- Adiron Dack Creamery, Ice Cream, Earl's Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 23.97)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 24.13)
- Fauchon L Intense Chocolat (Similarity score: 24.92)
- Tarte Au Citron (Similarity score: 24.95)
- Olde Fashioned Chocolate Ice Cream With A Fudge Center, Dipped In Chocolate And Topped With Chocolate Cookie Pieces On A Chocolate Cone, Triple Chocolate Cones (Similarity score: 24.99)