Frozen cream dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1226kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1226kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.04g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.04g |
| Saturated Fat | 8.08g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 47.05882352941176% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.1% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 23.23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Triple Threat Chocolate Bars, Triple Threat Chocolate (Similarity score: 12.05)
- Ben & Jerry's, Unilever Chocolate & Peanut Butter Ice Creams With Mini Peanut Butter Cups & A Peanut Butter Fudge Core, Peanut Butter Fudge (Similarity score: 13.04)
- Private Selection Denali Extreme Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 13.71)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.17)
- Creamy Vanilla Ice Cream Rippled With Chocolate Sauce, On A Fudge Topped Brownie Crust Filled With Walnuts, Topped With Chocolate Flavored Whipped Topping, Chocolate Ripple, Brownie Chunks & Chocolate Drizzle Sundae Premium Ice Cream Cake, Fudge Brownie (Similarity score: 15.53)
- Mucci Choco Cookie Crumble (Similarity score: 18.01)
- Turkey Hill, Turkey Hill Dairy Inc Turkey Hill, Ice Cream Cake, Vanilla (Similarity score: 18.18)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, S'mores (Similarity score: 19.22)
- Hy Vee Inc Til The Cows Come Home, Dough Mo Arigato, Mr Roboto Ice Cream, Chocolate Chips And Cookie Dough Revel (Similarity score: 19.49)
- Glace Vanille (Similarity score: 19.58)
- Gelato Cone (Similarity score: 19.59)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 20.06)
- Gü Cheesecakes (Similarity score: 20.42)
- Gü Strawberry & Culotte Cream Cheesecake (Similarity score: 20.42)
- Van Leeuwen Sicilian Pistachio French Ice Cream (Similarity score: 21.11)
Ingredients List
- Creamy Inside
- E466
- E407
- Crunchy Outside
- Fortified Wheat Flour
- Soya Oil
- Palm Oil
- Graham Flour
- Whey
- Milk
- Brown Sugar
- Cream
- Corn Syrup
- Cottonseed Oil
- Soya Lecithin
- Natural Flavouring
- Honey
- E500ii
- Salt
- Butter
- Molasses
- Malted Cereal Syrup
- Sugar
- Beet Juice Concentrate 9for Color
- E330
- Egg
- Corn Syrup
- Coconut Oil
- Beetroot Juice Concentrate
- Natural Flavouring
- E412
- Cellulose Gel
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)