Glaces des alpes Bûche glacée vanille fruits rouges
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 874kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 874kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 6.1g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 65.59139784946235% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.6% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 27.3g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Glaces Des Alpes Bûche Glacée (Similarity score: 7.07)
- Landliebe Eiscreme Joghurt Zitrone Limette (Similarity score: 8.91)
- Talenti Chocolate Mousse (Similarity score: 9.33)
- Ijsboerke Glace Vanille (Similarity score: 9.56)
- Hdg,histoires De Glaces Glace Crème Brûlée Aux Éclats De Caramel Craquant (Similarity score: 9.98)
- Hdg,histoires De Glaces Glace Au Chocolat Noir (Similarity score: 10.53)
- Talenti, Unilever Gelato (Similarity score: 10.58)
- Bofrost Freezer Lactose Crème Glacée Saveur Chocolat (Similarity score: 11.95)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 12.17)
- Ital Gelato Moka Latte (Similarity score: 12.19)
- Talenti, Unilever Banana Chocolate Swirl Gelato, Banana Chocolate (Similarity score: 12.20)
- Picard Buche Glacée Café Noisette (Similarity score: 12.49)
- Picard Igloos Glacés Vanille Chocolat (Similarity score: 12.67)
- Harris Teeter Ice Cream (Similarity score: 12.77)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Chocolat Noir De Tanzanie Avec Morceaux De Chocolat Et Sauce Au Chocolat (Similarity score: 13.18)