La Manufacture des Belles Glaces Crème glacée au chocolat noir de Tanzanie avec morceaux de chocolat et sauce au chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 872kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 872kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 2.48 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.48 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.38g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.38g |
| Saturated Fat | 5.97g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 64.26264800861141% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 9 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 21.59g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Chocolat Noir De Tanzanie Avec Moceaux Et Sauce Au Chocolat (Similarity score: 0.00)
- Picard Igloos Glacés Vanille Chocolat (Similarity score: 9.41)
- Ijsboerke Glace Vanille (Similarity score: 9.76)
- Bofrost Freezer Lactose Crème Glacée Saveur Chocolat (Similarity score: 9.95)
- Landliebe Eiscreme Joghurt Zitrone Limette (Similarity score: 11.87)
- Häagen Dazs Crème Glacé Au Café (Similarity score: 12.40)
- Oat Ly! Chocolate Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 12.77)
- Picard Buche Glacée Café Noisette (Similarity score: 12.83)
- Glaces Des Alpes Bûche Glacée Vanille Fruits Rouges (Similarity score: 13.18)
- Siviero Maria, G7 Gelato Italiano (Similarity score: 13.77)
- Talenti Chocolate Mousse (Similarity score: 13.80)
- Ice Cream (Similarity score: 14.28)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 14.46)
- Nestlé Kit Kat (Similarity score: 14.61)
- Oatly! Coffee Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 14.82)