Glassy Creme De Balsamique a La Figue
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 39.15 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 39.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.76g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.76g |
| Saturated Fat | 0.01g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 49.7g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 49.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Douceur De Vinaigre Balsamique De Modene Au Basilic (Similarity score: 31.58)
- Les Vergers Du Rayol Confiture Mûre (Similarity score: 33.33)
- Eroski Pimiento Del Piquillo Confitado (Similarity score: 35.23)
- Imperial Nappage Fraise (Similarity score: 35.63)
- Confiture Extra Pêche Bio (Similarity score: 35.77)
- La Grande Epicerie De Paris Confit De Cerise Noire Au Piment D'espelette (Similarity score: 36.04)
- Aro,metro Erdbeer Konfitüre Extra (Similarity score: 36.44)
- Due Vittorie Aceto Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 38.60)
- Acetificio Marcello Denigris Organic Balsamic Glaze (Similarity score: 40.01)
- Charles Antona Confiture Bio De Corse (Similarity score: 40.36)
- Darbo,d‘arbo Hagebutten Marmelade (Similarity score: 40.61)
- Confiture D'abricot (Similarity score: 40.62)
- Carrefour Confettura Extra Di More (Similarity score: 41.91)
- Les P'tites Tartines Confiture De Framboise (Similarity score: 41.92)
- Les P'tites Tartines Confiture De Framboise Willamette (Similarity score: 41.92)
Ingredients List
- Grape Must
- Natural Flavour Fig
- Balsamic Vinegar Of Modena
- Une Vinegar
- Grape Must
- Color El 50d
- Sugar
- Colour
- E150d
- Modified Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)