Globus Himbeer-Sahne-Torte to go
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 885kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 885kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 23 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 23 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 9.4g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 58.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.8% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 12g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Country Style Apple Cherry Crumble, Country Style Apple Cherry (Similarity score: 20.94)
- Coconut Mousse (Similarity score: 22.40)
- Pâturages Cheesecake À La Framboise (Similarity score: 30.23)
- Santa Clara Yogurt Fresa (Similarity score: 30.89)
- Superfruit Acai Bites (Similarity score: 34.18)
- U Saveurs Fontainebleau À La Crème Et Au Fromage Frais (Similarity score: 34.68)
- Cactus Crème Glacée Pistache (Similarity score: 35.90)
- Nestlé Kit Kat Chunky (Similarity score: 36.05)
- Aldi Apple Crumble (Similarity score: 36.62)
- Movenpick Strawberry (Similarity score: 36.64)
- Marie Crumble Aux Pommes (Similarity score: 37.17)
- Vemondo,lidl Dairy Free Ice Cream Peanut And Hazelnut (Similarity score: 37.30)
- Kit Kat Kit Kat (Similarity score: 37.48)
- Erhard Vacherin Framboise Passion (Similarity score: 37.95)
- U Saveurs, U Fontainebleau Sur Lit De Mangue Passion (Similarity score: 37.95)
Ingredients List
- Cream
- Maltodextrins
- Acid
- Cocoa Paste
- Raspberry Powder
- Cocoa Butter
- Flavouring
- Wheat Starch
- Raspberry
- Salt
- Emulsifier
- Thickener
- Starch
- Whey Powder
- Glucose Syrup
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Flavouring
- Water
- Sugar
- Dextrose
- Whole Egg
- Wheat Flour
- E407
- E428
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)