Nestlé Kit Kat chunky
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kit Kat Kit Kat (Similarity score: 6.24)
- Marie Crumble Aux Pommes (Similarity score: 8.21)
- Adélie L'essentiel Crème Glacée Café Le Bac De 500 (Similarity score: 8.57)
- Terre Adélice Sorbet Au Chocolat Noir (Similarity score: 9.82)
- Tarte Au Pommes (Similarity score: 10.40)
- Erhard Vacherin Framboise Passion (Similarity score: 13.71)
- Cactus Crème Glacée Pistache (Similarity score: 14.55)
- M&m's Milk Chocolate Candies (Similarity score: 15.40)
- M&m's White Chocolate (Similarity score: 15.95)
- Superfruit Acai Bites (Similarity score: 19.32)
- La Laitière,nestlé Velours De Crème Caramel (Similarity score: 20.00)
- Pergalé Milk Chocolate Hazelnut Praline (Similarity score: 21.02)
- Glace Panna Cotta (Similarity score: 23.32)
- Leader Price Crumble Aux Pomme (Similarity score: 23.73)
- Santa Clara Yogurt Fresa (Similarity score: 24.05)