Hudsonville Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6899999999999995g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.69g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 44.45234708392603% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.5% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 70mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 70mg |
| Sugars | 18.75g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giant Eagle Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 9.51)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 11.82)
- Spartan Spartan, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 12.26)
- Friendly's Friendly's, Premium Ice Cream, Royal Banana Split (Similarity score: 15.12)
- Milsa Nos Créations Gourmandes,milsa Tiramisu Recette Italienne (Similarity score: 16.96)
- Bontà Divina Tiramisù (Similarity score: 17.60)
- Rocky Road Chocolate Ice Cream, Marshmallow Pieces And Chopped Almonds, Rocky Road (Similarity score: 17.81)
- Bonta Divina Tiramisù (Similarity score: 17.97)
- Haselnuss Bio Eis (Similarity score: 18.19)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 18.28)
- Carrefour Tiramisù Con Crema Al Mascarpone (Similarity score: 18.48)
- Chocolate Ice Cream With Almonds, Almond Fudge (Similarity score: 18.59)
- Magnum Magnum Crème Glacée En Pot Chocolat Blanc & Cookies 440ml (Similarity score: 18.61)
- Shurfine, Western Family Foods Inc Shurfine, Creamery Select Premium Ice Cream, Banana Nut (Similarity score: 18.78)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Birthday Cake 500ml (Similarity score: 18.90)
Ingredients List
- Milk
- E160b
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Pecan Nut
- Skimmed Milk
- Whey
- Stabiliser
- Butter Pecan Flavor
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)