Globus Latte-Macchiato Sahnetorte
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 9.8g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 59.3939393939394% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.4% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 18.1g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Globus Erdbeer Sahne Torte To Go (Similarity score: 13.52)
- President's Choice Chocolat Extra Noir 85% (Similarity score: 19.23)
- Julie's Julie's, Organic Ice Cream, Toasty Almond Coconut Chip (Similarity score: 22.00)
- Casino Bol Tiramisu (Similarity score: 22.07)
- Lyncott Crema Batida Lyncott (Similarity score: 25.18)
- Irish Sour Cream (Similarity score: 26.15)
- Bol Tiramisu (Similarity score: 27.15)
- Ben & Jerry's Chunky Monkey Non Dairy Ice Cream (Similarity score: 27.38)
- Carrefour Nata Montada (Similarity score: 28.03)
- Coviran Yogur Helado Con Frutas (Similarity score: 29.24)
- Les Desserts Du Crémier Tiramisu Au Café (Similarity score: 29.61)
- Delhaize Fromage Frais Nature (Similarity score: 29.84)
- La Laitière,nestlé,maronsui's,clément Faugier Maronsui's (Similarity score: 30.38)
- Eroski Caramelos Miel Limon Sin Azúcares (Similarity score: 32.19)
- Häagen Dazs Glace (Similarity score: 32.41)
Ingredients List
- Cream
- E428
- Wheat Starch
- Salt
- Emulsifier
- Starch
- Thickener
- Glucose Syrup
- Whey Powder
- Water
- Cocoa Powder
- Sugar
- Whole Egg
- Wheat Flour
- Dextrose
- E407
- Grape Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)