La Laitière,Nestlé,MaronSui's,Clément Faugier MaronSui's
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1080kj (259 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1080kj (259 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10.8 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.9g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.36363636363636% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.4% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 10.159999999999998mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 10.2mg |
| Sugars | 29.6g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crème Tiramisù (Similarity score: 24.16)
- Crème D'or Liqueur À L'orange Et Chocolat (Similarity score: 29.34)
- Globus Latte Macchiato Sahnetorte (Similarity score: 30.38)
- Bubbies Mochi (Similarity score: 30.56)
- Meia Duzia Crema De Chocolate Negro Con Fresa Y Chili (Similarity score: 30.87)
- Mochi (Similarity score: 31.07)
- Révillon Ganache Éclats Fèves Chocolat Noir Révillon (Similarity score: 31.58)
- Hafner Mousse Passion (Similarity score: 31.60)
- Mochi Vanilla Ice Cream (Similarity score: 32.53)
- Chocolate Egg Nog Mochi Premium Ice Cream Wrapped In Sweet Rice Dough, Chocolate Egg Nog (Similarity score: 32.84)
- Casino Bol Tiramisu (Similarity score: 33.51)
- Picard 2 Buchettes Glacées (Similarity score: 33.52)
- El Morjane Bouteilles Tutti Acidulées (Similarity score: 34.59)
- Lyncott Crema Batida Lyncott (Similarity score: 34.79)
- Mochi Green Tea Ice Cream (Similarity score: 35.12)
Ingredients List
- Cream
- Water
- Skimmed Milk Powder
- E428
- Emulsifier
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)