Globus Schoko-Sahne-Torte to go
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1179kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1179kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 59.09090909090909% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.1% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 16 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Caramels (Similarity score: 14.29)
- Auchan Galette Pomme Pur Beurre 4 Personnes (Similarity score: 19.27)
- Profiteroles (Similarity score: 19.65)
- Dovebar Raspberry Sorbet Wwith Dark Chocolate Snack Size Bars (Similarity score: 21.51)
- Tesori Panettone (Similarity score: 22.13)
- Silky Smooth Sorbet With Dark Chocolate Bar (Similarity score: 22.74)
- Gérentes Crème Fraîche Épaisse De Montagne (Similarity score: 23.66)
- Fromage De Chèvre Au Miel (Similarity score: 24.99)
- Abbot Kinney's Coco Frostick (Similarity score: 26.43)
- Pain Brioche Gourmand (Similarity score: 26.51)
- Bartons Million Dollar Bar Creamy Milk Chocolate (Similarity score: 26.97)
- Meijer Meijer, Cream Puffs, Vanilla (Similarity score: 27.23)
- La Vache Qui Rit,bel La Vache Qui Rit Cheese Dippers (Similarity score: 28.59)
- Gérentes Creme Fraiche (Similarity score: 28.74)
- Gérentes Crème Fraîche Épaisse De Montagne (Similarity score: 28.74)
Ingredients List
- Cream
- E428
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Cocoa Powder
- Skimmed Milk Powder
- Wheat Starch
- Flavouring
- Salt
- Starch
- Thickener
- Emulsifier
- Water
- Glucose Syrup
- Whey Powder
- Sugar
- Dextrose
- Whole Egg
- Wheat Flour
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)