Fromage de chèvre au miel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.42105263157895% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.4% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 11 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Galette Pomme Pur Beurre 4 Personnes (Similarity score: 17.00)
- Queso Fresco Cabra (Similarity score: 22.70)
- La Vache Qui Rit,bel La Vache Qui Rit Cheese Dippers (Similarity score: 23.95)
- Kiri Kiri Dip&crunch (Similarity score: 24.71)
- Globus Schoko Sahne Torte To Go (Similarity score: 24.99)
- Milsani Creme Fouettee (Similarity score: 25.18)
- Abbot Kinney's Coco Frostick (Similarity score: 25.39)
- Eliges Queso En Lonchas (Similarity score: 25.51)
- Whippy Whippy (Similarity score: 27.82)
- Gérentes Creme Fraiche (Similarity score: 28.99)
- Gérentes Crème Fraîche Épaisse De Montagne (Similarity score: 28.99)
- Silky Smooth Sorbet With Dark Chocolate Bar (Similarity score: 29.50)
- Dovebar Raspberry Sorbet Wwith Dark Chocolate Snack Size Bars (Similarity score: 29.59)
- Nestlé Extrême 3 Chocolats (Similarity score: 29.69)
- De Greenlove Cannabis Ice Cream (Similarity score: 29.89)