GoMaxGo 2FER candy bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 10 |
| Sodium | 50.8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50.8mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Crème Glacée Café (Similarity score: 8.48)
- Whole Foods Market Whole Foods Market, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 8.73)
- Gelatelli Bio Ice Cream Chocolate (Similarity score: 9.43)
- Rite Aid Corporation Thrifty, The Original Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 10.19)
- Ice Cream (Similarity score: 10.74)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 10.95)
- Lactaid Ice Cream (Similarity score: 12.02)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 12.02)
- Lactaid Lactaid, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 12.02)
- Trader Joe's Thai Tea Mochi (Similarity score: 12.75)
- Raley's Espresso Italiano Gelato (Similarity score: 12.85)
- 12 Petits Pots Crème Glacée Vanille " (Similarity score: 13.00)
- Whole Foods Market Whole Foods Market, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 13.38)
- Gelato Tiramisu (Similarity score: 13.46)
- Ice Cream (Similarity score: 13.59)
Ingredients List
- Salt
- Sunflower Lecithin
- E406
- Natural Colours
- Unrefined Cane Sugar
- Palm Kernel Oil
- Sugar
- Palm Oil
- Rice Syrup
- Cocoa Powder
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)