Golden of modena balsamic glaze
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 33.333333333333336 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 33.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 66.67g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 66.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Ferme De Ramée Meringues Myrtille (Similarity score: 9.70)
- Mackays Rhubarb & Ginger Preserve (Similarity score: 11.58)
- Mackays Marmelade Lime Lemon (Similarity score: 11.79)
- Blackberry Syrup (Similarity score: 13.71)
- Dr Oetker Geriebene Zitronenschale (Similarity score: 14.21)
- Wright Brother's Puget Sound Jams, Jam, Blackberry (Similarity score: 15.08)
- Raspberry Syrup (Similarity score: 15.96)
- Raspberry Fruit Syrup (Similarity score: 15.96)
- Mackays Mackays Marmelade D'orange Dundee (Similarity score: 16.33)
- Mackays Scottish Strawberry Preserve (Similarity score: 18.55)
- Besio Marmellata Di Chinotto (Similarity score: 18.80)
- Island Princess Pineapple Jam (Similarity score: 19.06)
- Fortnum & Mason Orange Marmalade (Similarity score: 20.26)
- Maison Octave Marmelade Orange Amère (Similarity score: 20.54)
- Follain Orange Marmalade 370g (Similarity score: 20.72)
Ingredients List
- Concentrated Grape Must
- Wine Vinegar
- Modified Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)