Mackays Scottish Strawberry Preserve
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 35 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 35 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.3g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.3g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 66.9g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 66.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mackays Rhubarb & Ginger Preserve (Similarity score: 7.12)
- Mrs Bridges Cranbery Sauce With Port (Similarity score: 9.09)
- Dr Oetker Geriebene Zitronenschale (Similarity score: 10.71)
- La Ferme De Ramée Meringues Myrtille (Similarity score: 14.79)
- Mackays Mackays Marmelade D'orange Dundee (Similarity score: 15.81)
- Wilkin & Sons,tiptree Ginger Preserve (Similarity score: 17.33)
- Mackays Marmelade Orange Lemon Ginger (Similarity score: 18.12)
- Wilkin & Sons Apricot Preserve (Similarity score: 18.16)
- Golden Of Modena Balsamic Glaze (Similarity score: 18.55)
- Tiptree,wilkin & Sons,wilkin & Sons Ltd Tiptree' Orange Medium Cut Marmelade (Similarity score: 19.11)
- Bio Delhaize Sirop Pur Fruits (Similarity score: 19.41)
- Confiture De Cerises (Similarity score: 21.32)
- Mackays Strawberry Preserve With Champagne (Similarity score: 21.34)
- Pams Raspberry Jam (Similarity score: 21.62)
- Mackays Preserve Scottish Raspberry (Similarity score: 22.02)
Ingredients List
- Sugar
- Gelling Agent
- Acidity Regulator
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)