Golden Seafood Filet de saumon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.7g |
| Saturated Fat | 1.9g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 13.380281690140844% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.4% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | -2 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oceansea 2 Lachs Filetportionen (Similarity score: 6.52)
- Thiriet Pavés De Saumon Atlantique Avec Peau (Similarity score: 10.59)
- La Table Des Pêcheurs Pavés De Saumon Atlantique Avec Peau (Similarity score: 11.83)
- Filet De Saumon (Similarity score: 12.32)
- Carrefour Zalmpave Pave Saumon (Similarity score: 12.34)
- Fischerstolz Lidl Lachsfilet, Norwegisch Fisch (Similarity score: 12.91)
- Fischerstolz Norwegisches Lachsfilet (Similarity score: 13.40)
- Thon Blanc Huile Olives Bio (Similarity score: 13.45)
- Fischerstolz Norwegische Lachsfilet Portionen Mit Haut (Similarity score: 13.95)
- Fischerstolz Norwegische Lachsfilet Portionen (Similarity score: 13.95)
- John West Salmon Fillets (Similarity score: 14.16)
- Tesco Salmon Fillets (Similarity score: 14.30)
- Tesco Boneless Salmon Fillet (Similarity score: 14.30)
- Casino Bio,casino Pavé De Saumon (Similarity score: 14.33)
- Premium Bonito In Tomato Sauce (Similarity score: 14.41)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)