Thiriet Pavés de saumon Atlantique avec peau
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 19.230769230769234% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.2% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Bio,casino Pavé De Saumon (Similarity score: 5.83)
- Costa Filets De Saumon (Similarity score: 6.36)
- Fischerstolz Lidl Lachsfilet, Norwegisch Fisch (Similarity score: 6.70)
- Carrefour Zalmpave Pave Saumon (Similarity score: 7.35)
- Filet De Saumon (Similarity score: 7.39)
- Oceansea 2 Lachs Filetportionen (Similarity score: 7.95)
- Pavés De Saumon (Similarity score: 8.13)
- Casino Bio Pavés De Saumon Bio (Similarity score: 8.13)
- Costa Lachsfilets (Similarity score: 9.24)
- Golden Seafood Filet De Saumon (Similarity score: 10.59)
- Migros,m Budget Viande Hachée Mélangée (Similarity score: 11.26)
- Pavé De Saumon Bio Avec Peau Et Sans Arêtes (Similarity score: 12.36)
- Thon Blanc Huile Olives Bio (Similarity score: 12.75)
- Sea Gold Norwegisches Lachsfilets (Similarity score: 13.71)
- Premium Bonito In Tomato Sauce (Similarity score: 14.16)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)