Gorton's Fish Sticks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 11.83g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.83g |
| Saturated Fat | 1.6099999999999999g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12.480620155038759% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 0 |
| Sodium | 262.12800000000004mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 262.1mg |
| Sugars | 1.08g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Soupe De Poisson Langoustines (Similarity score: 9.77)
- Soupe De Poissons Et Langoustines (Similarity score: 9.77)
- Houmous Aux Poivrons Gourmet (Similarity score: 11.66)
- Pizza Goût Burger (Similarity score: 13.71)
- Florette Hummus (Similarity score: 14.00)
- Houmous Poivron Et Graine D Sésame (Similarity score: 19.04)
- Mini Naan Bread (Similarity score: 19.81)
- Co Op Ciabatta (Similarity score: 19.90)
- White Beans In Vinegar And Oil (Similarity score: 20.45)
- Orogel Bastoncini Alla Pizzaiola (Similarity score: 22.52)
- Four Seasons Curly Fries (Similarity score: 22.65)
- Armada,almare Tunfisch Filets (Similarity score: 23.70)
- Waitrose 6 White Pitta (Similarity score: 25.04)
- Le Trésor Des Dieux Thon Vinaigre Balsamique Et Huile D'olive Basilic Le Tresor Des (Similarity score: 25.94)
- Pepperidge Farm Pepperidge Farm, 100% Whole Wheat Bread (Similarity score: 26.26)
Ingredients List
- Alaska Pollock
- Onion Powder
- Garlic Powder
- Natural Flavouring
- Black Pepper
- Natural Flavouring
- Wheat Flour
- Vegetable Oil
- Water
- Yellow Corn Flour
- Less Than 2% Of
- Sunflower Oil
- Cane Sugar Syrup
- Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)