Houmous aux poivrons gourmet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.6g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 10.50228310502283% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.5% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 260mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 260mg |
| Sugars | 2.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gorton's Fish Sticks (Similarity score: 11.66)
- Soupe De Poisson Langoustines (Similarity score: 12.26)
- Soupe De Poissons Et Langoustines (Similarity score: 12.26)
- Florette Hummus (Similarity score: 13.20)
- Pizza Goût Burger (Similarity score: 17.66)
- Houmous Poivron Et Graine D Sésame (Similarity score: 17.83)
- Orogel Bastoncini Alla Pizzaiola (Similarity score: 18.99)
- Mini Naan Bread (Similarity score: 19.82)
- White Beans In Vinegar And Oil (Similarity score: 20.11)
- Four Seasons Curly Fries (Similarity score: 23.39)
- Co Op Ciabatta (Similarity score: 23.41)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Sprouted For Life, Gluten Free Almond Bread (Similarity score: 24.13)
- House Of Pasta House Of Pasta, Pizza Dough (Similarity score: 24.79)
- Cilantro Limón Jasmine Rice (Similarity score: 25.17)
- V Thai Food Product Co Ltd Nang Fah (tue Kung), Minced Crab In Spices (Similarity score: 25.37)