Homemade, United Dairy Farmers United dairy farmers chocolate chip cookie dough
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1027kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1027kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.55g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.55g |
| Saturated Fat | 7.27g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10919088766693% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 78.52000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 78.5mg |
| Sugars | 27.27g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- United Dairy Farmers Sugar Cookie Dough And Our Signature Homemade Chocolate Chips, Blended Into Vanilla Ice Cream (Similarity score: 3.54)
- Sweet Butter Cream Ice Cream With Sponge Cake Pieces And A Frosting Swirl (Similarity score: 5.68)
- Promocash, Carrefour Le Dôme Glacé Vanille, Caramel Au Sel De Guérande & Coeur Au Caramel (Similarity score: 5.74)
- Carrefour Le Dôme Glacé Vanille, Caramel Au Sel De Guérande & Coeur Au Caramel (Similarity score: 5.74)
- Ice Cream (Similarity score: 6.62)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 7.01)
- Gelatelli Crunchy Almond (Similarity score: 9.34)
- Ice Cream (Similarity score: 10.33)
- Ben & Jerry's, Unilever Boston Cream Pie Ice Cream With Yellow Cake Pieces, Fudge Flakes & Swirls Of Pastry Cream (Similarity score: 10.40)
- Real Premium Cinnamon Stick Rich Cinnamon Graham Cracker Swirled In Creamy Cinnamon Ice Cream, Cinnamon Stick (Similarity score: 10.40)
- Ben & Jerry's Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 11.16)
- Giant Eagle Lava Cake, Chocolate (Similarity score: 11.34)
- Double Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 11.41)
- Nut Goodie Chocolate And Maple Flavored Ice Cream Swirled Together With Chunks Of Chocolaty Nut Clusters (Similarity score: 11.65)
- Coyote Tracks Vanilla Ice Cream With Thick Fudge Swirl And Mini Peanut Butter Cups, Vanilla (Similarity score: 12.05)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Sugar
- Cream
- Cookie Dough Pieces
- Chocolate Pieces
- Corn Syrup
- Pasteurised Egg Yolk
- Vanilla
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)