Homestead Creamery Homestead creamery, premium ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.85g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.85g |
| Saturated Fat | 10.58g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 50.02364066193854% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 10.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 77mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77mg |
| Sugars | 19.23g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wal Mart Stores Inc Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 10.93)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 10.93)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 12.08)
- Belgian Style Mini Eclairs, Belgian Style (Similarity score: 12.58)
- Dark Chocolate Topped Mini Eclairs (Similarity score: 12.95)
- Galberts Cheesecake (Similarity score: 13.10)
- Ben & Jerry’s Ben & Jerry’s Boots On The Moooo’n (Similarity score: 14.00)
- Sans Marque Croustillant Chocolat (Similarity score: 16.91)
- Amandine Aux Poires (Similarity score: 17.02)
- Motta La Colomba (Similarity score: 18.32)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Chocolate Frappé (Similarity score: 18.60)
- Vanilla Flavored Ice Cream Dipped In A Chocolate Flavored Coating With Peanuts Sundae Cones (Similarity score: 21.25)
- Pilpa Façon Caramel Fleur De Sel (Similarity score: 21.31)
- Carrefour,persyn Bâtonnets Géants Chocolat Au Lait Et Amandes (Similarity score: 21.80)
- Jc's Pie Pops (Similarity score: 21.87)
Ingredients List
- Milk
- Tapioca Dextrose
- E412
- Carrangeenan
- Cream
- Sugar
- Pecan Nut
- French Custard Base
- Whey
- Skimmed Milk
- Natural Butter Pecan Flavor
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)