Belgian style mini eclairs, belgian style
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.76g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.76g |
| Saturated Fat | 10.71g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 56.22047244094488% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.2% |
| Saturated Fat Value | 10.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 83mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 83mg |
| Sugars | 17.86g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.86g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Galberts Cheesecake (Similarity score: 8.09)
- Vanilla Flavored Ice Cream Dipped In A Chocolate Flavored Coating With Peanuts Sundae Cones (Similarity score: 10.20)
- Homestead Creamery Homestead Creamery, Premium Ice Cream (Similarity score: 12.58)
- Amandine Aux Poires (Similarity score: 12.87)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 12.90)
- Wal Mart Stores Inc Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 12.90)
- Delizza Incorporated Belgian Mini Chocolate Dipped Cream Puffs (Similarity score: 14.66)
- Ben & Jerry’s Ben & Jerry’s Boots On The Moooo’n (Similarity score: 14.84)
- Lemon Cheesecake (Similarity score: 15.99)
- More Nutrition Chunky Flavour Himbeer (Similarity score: 16.40)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Chocolate Frappé (Similarity score: 16.46)
- Dark Chocolate Topped Mini Eclairs (Similarity score: 17.05)
- Mavrommátis Tarte Normande 6 8 Part 630g (Similarity score: 17.13)
- Unilever Algida Cornetto Classico X (Similarity score: 17.97)
- Tartelette Framboise (Similarity score: 19.38)
Ingredients List
- Water
- Skimmed Milk
- Dextrose
- Stabiliser
- Salt
- E170i
- Artificial Flavouring
- E160ai
- Cream
- Egg
- Dark Chocolate
- Sugar
- Fortified Wheat Flour
- Vegetable Oil
- Modified Starch
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)