Homestyle beef patty
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1222kj (293 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1222kj (293 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 20.22g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.22g |
| Saturated Fat | 8.99g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 42.10772833723653% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.1% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 112mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 1.12g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Beef Patties (Similarity score: 0.00)
- Les Artisans Du Bio Ravioles Aux 3 Fromages Bio (Similarity score: 27.87)
- Landreau Raviole Landreau (Similarity score: 28.73)
- Built Bar Rocky Road (Similarity score: 29.04)
- Fish4ever Sardines À L'huile De Tournesol (Similarity score: 29.75)
- Adiron Dack Creamery, Ice Cream, Earl's Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 30.40)
- Sogo Bakery Inc Sogo Bakery, Swiss Roll, Vanilla (Similarity score: 32.81)
- Sogo Bakery Swiss Roll (Similarity score: 32.81)
- Bagels Minces Multigrains (Similarity score: 34.37)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 34.94)
- Wegmans Premium Ice Cream (Similarity score: 36.44)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 36.44)
- Terrine De Campagne (Similarity score: 37.26)
- Gluit Bomba Crema (Similarity score: 37.66)
- Hipp Ratatouille Et Riz À Ma Façon (Similarity score: 38.97)
Ingredients List
- Beef
- Water
- Textured Soy Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)